Кінний спорт

Як їздити на коні: основи верхової їзди

У кіннотників вважається, що кататися і їздити на коні – це дві великі різниці. Катаються на конях – новачки, які не вміють навіть керувати конем. А займаються верховою їздою професіонали і ті, хто намагається ними стати.

Основою верхової їзди вважається виїздка. Під цим терміном розуміють не тільки складні фігури і елементи, які демонструють майстри на змаганнях. В першу чергу це – вміння вершника пояснити коню, що від нього вимагається, а для коня – готовність легко і правильно виконати команди.

Як керувати конем

Триматися на коні, як і керувати ним, потрібно за рахунок балансу і рівноваги. Корпус, шенкель і повід – це три основних засоби для управління конем і важливо навчитися правильно користуватися всіма трьома.

Корпус завжди має супроводжувати рухи коня. Якщо той йде рівномірно – корпус зберігає стабільність в балансі.

Для скорочення алюру корпус трохи зміщуємо назад, завантажуючи зад коню, а для розширення – вперед. У поворотах і на бокових рухах досить трохи розгорнути плечі в напрямку руху коня.

Як керувати конем

Шенкель – основний і багатогранний засіб управління конем. При зміні положення шенкелей, вершник може подавати найрізноманітніші команди. Сила тиску на бік коня залежить від чутливості і підготовки тварини. Пам’ятайте, що якщо коня постійно «штовхати» ногою, то він швидко привчиться ігнорувати ваш шенкель. Будь-яка команда має бути м’якою, точною і наполегливою, а завершитися – поверненням ноги в початкове положення.

Руки вершника – це дуже тонкий і складний інструмент. Важливо весь час стежити за тим, щоб руки були м’якими, розслабленими, супроводжували рух коня. При цьому ви маєте весь час зберігати контроль, тримати повід міцно і створювати коридор, у якому буде рухатися кінь.

При грамотній роботі ви відчуєте, як ваш кінь управляється буквально рухами пальців рук, легкими натисканнями шенкеля і незначними зсувами корпусу.

Як правильно їздити на коні

При правильній їзді верхи вершник стає з конем одним цілим, підлаштовується під його рухи і має спільний з конем баланс. Будь-який тренер почне заняття з того, що розповість, як правильно їздити риссю. Для цього вам потрібно навчитися підводитися і сідати в сідло під ритм рухів коня. При цьому:

  • корпус не повинен відхилятися ні назад, ні вперед;
  • руки м’яко тримають повід (не можна підтягуватися, щоб встати або намагатися урівноважитися за рахунок рук);
  • ноги спокійно лежать на боках коня, даючи команду продовжувати рух риссю коли це необхідно (не “чешіть» п’ятами коня на кожен темп).
Як правильно їздити на коні

На цьому етапі добре допомагають швидко отримати потрібні навички різні вправи, що виконуються стоячи на стременах.

Коли освоїте стройову рись, можна починати пробувати їздити на коні галопом. На цьому алюрі важливо максимально розслабити поперек і щільно сидіти в сідлі. Плечі і верхня частина спини мають залишатися рівними і не відхилятися ні вперед, ні назад. Голова піднята, дивимося прямо перед собою. Руки спокійні і розслаблені, а ноги (особливо стегно і коліно) щільно притиснуті до боків коня.

Ваше тіло має працювати так, немов кінь – це м’ячик, який перекочується під вами, а ваше завдання – зберегти на ньому рівновагу.

При правильній посадці і роботі з конем вам буде зручно і легко їздити верхи. А крім цього, їзда на коні приносить величезну користь вершникові, адже це не тільки відмінна фізична підготовка, але ще і тренажер сили волі, і нескінченний заряд позитиву.

Ваш кошик порожній