Амуніція

Вибір заліза для коня: як вибрати потрібний вид та розмір трензеля

Сьогодні на ринку можна знайти величезну кількість різноманітного заліза для роботи з кіньми. Але яке з них підійде саме вашому коню – зможе підказати тільки грамотний і досвідчений фахівець. Невідповідне залізо може привести до повної відмови коня співпрацювати з вершником.

Вибір заліза для коня: як вибрати потрібний вид та розмір трензеля

Види трензелів

Трензель – це основне залізо, за допомогою якого вершник керує конем. Різновидів трензеля дуже багато: від суворих вивідних до м’яких анатомічних. Тому зупинимося на найбільш універсальних варіантах.

Найпопулярніші види трензелів, які підходять більшості коней – це «вісімка» та «дев’ятка». Різниця в тому, що у «дев’ятки» два зчленування гризла і у разі грубої роботи рукою воно може упиратися в верхнє піднебіння, завдаючи дискомфорт і навіть біль коню.

«Вісімка» складається з трьох частин – між основними зчленуваннями гризла знаходиться додаткова ланка. Форма середньої ланки у «вісімки» може бути різною: плоска, арка, «цукерка», у вигляді вісімки і т.д. Такий трензель анатомічно краще лягає в роті та на язику коня, не завдаючи йому дискомфорту. При цьому залишається незалежний вплив кожного окремого поводу. За рахунок цього «вісімка» вважається найбільш універсальним варіантом заліза для більшості коней не залежно від того, яку роботу вони виконують.

Матеріал, з якого виготовлений трензель, може бути різним: сталь, мідь, різні сплави, гума, спеціальний пластик й інші. Вважається, що гумове «залізо» більш м’яке, «яблучний» пластик покращує прийняття трензеля конем, мідь і сплави сприяють віджовуванню заліза.

Важливо пам’ятати, що всі коні унікальні, а отже те, що підходить одній тварині, може не підійти інший.

Розміри трензелів

Стандартні розміри трензелів для верхових коней починаються з 11,5 см та збільшуються з кроком у 1 см. Це – внутрішня відстань від одного кільця до іншого.

Крім цього, потрібно враховувати товщину трензеля – діаметр гризла в найбільш об’ємній його частини. Існує старе думка, що чим товстіше залізо, тим воно м’якше за своїм впливом на рот коня, але насправді це не так. Можна зустріти коней з дуже маленькими ротами, в яких товстий трензель створюватиме значно більше дискомфорту, ніж добре підібраний тонкий.

Діаметр кілець грає роль, якщо кінь працюється на наголов’ї – тобто до трензельного заліза додається ще й мундштучне. В такому випадку дуже великі кільця можуть заважати роботі.

Вибір заліза для коня: як вибрати потрібний вид та розмір трензеля

Як вибрати залізо для коня

В першу чергу потрібно визначити розмір заліза. Найпростіший спосіб: взяти будь-яку міцну гілочку, покласти її в рот коня на місце трензеля та загнути кінчики зовні. Це і буде необхідний розмір трензеля.

Товщина трензеля визначається будовою рота коня. Якщо ясна товсті, язик м’ясистий, а піднебіння низьке – краще вибрати більш тонке залізо.

Тип трензеля підбирається індивідуально. Найкращий варіант – якщо у вас є досвідчений фахівець, який допоможе підібрати залізо в залежності від особливостей вашого коня. Якщо ж вам немає до кого звернутися, порадьтеся з консультантами HorseUa.com: професійні кіннотники з багаторічним досвідом завжди готові допомогти підібрати найбільш оптимальну амуніцію саме для вашого коня.

Ваш кошик порожній