Новачкам

Як працювати з конем на корді: команди, засоби, рекомендації

Робота на корді – це не просто випуск пари для коня, що застоявся. Грамотний тренінг на корді допоможе коню збалансуватися, відпрацювати згинання та прямолінійність, підведення заду, навчить тримати темп, а також дозволить прокачати м’язи для роботи під сідлом.

Робота на корді – це відмінна гімнастика для коня, тому не варто нехтувати нею в роботі з кіньми будь-якого рівня підготовки. Недостатньо просто дати тварині побігати по колу, важливо знати як працювати коня на корді правильно, з користю для його розвитку – як розумового, так і фізичного.

Як працювати з конем на корді: команди, засоби, рекомендації

Спорядження для роботи на корді

Для роботи на корді вам знадобляться:

 • бочка або вільна ділянка манежу, що дозволяє встати на коло діаметром 20 метрів,
 • м’яка корда,
 • шамбар’ер,
 • капцунг,
 • еластичні гумки, сіделка і розв’язки, лонжа, шлея Пессоа і ін.

Місце для роботи на корді має бути рівним, з хорошим грунтом, щоб кінь міг рухатися вільно і врівноважено. Корду краще вибирати м’яку, досить довгу. При виборі шамбар’еру звертайте увагу на його вагу – важка рукоять швидко втомить руку і команди можуть стати несвоєчасними і неточними.

Додаткові засоби варто обирати в залежності від тієї роботи, яку ви запланували. Бічні розв’язки корисні в роботі з рамкою коня і привчають його приймати повод. Шамбон (еластичні розв’язки) спонукає коня потягнутися вниз, що особливо корисно, якщо ваш підопічний часто видирає голову. Лонжа допомагає коню розслабитися і якісно працювати спиною при активному русі вперед. Шлея Пессоа необхідна для розтягування м’язів спини і шиї, їх прокачування і допомагає в роботі над збором.

Як працювати з конем на корді

Важливо розуміти, що робота на корді буває різною. Для молодих коней – це одні вправи, для професіоналів – зовсім інші. Якщо є сумніви в тому, якого роду тренінг, а значить і допоміжні засоби потрібні для вашої коня, варто проконсультуватися з фахівцями HorseUa.com.

Загальні правила роботи на корді:

 • Корда завжди знаходиться у внутрішній руці, а шамбар’ер – в зовнішній, утворюючи трикутник, в основі якого рухається кінь.
 • Край корди з петлею обов’язково необхідно тримати акуратно змотаним петлями, щоб при необхідності можна було швидко віддати корду або навпаки – набрати.
 • Корда не повинна бути сильно затягнута, але й не повинна провисати. Важливо навчити коня тримати постійний контакт з кордою так само як і з поводом.
 • Шамбар’ер повинен бути в «спокійному» стані весь час, крім тих моментів, коли потрібно подати команду коню.
 • Всі дії і рухи (кордою, шамбар’ером, тілом кордового) повинні бути м’якими і плавними.
 • Голосові команди мають бути кожен раз однаковими і передувати жестам та діям кордою й шамбар’ером.
 • Зміна напряму при роботі на корді повинна бути плавною, без різких рухів.
Як працювати з конем на корді: команди, засоби, рекомендації

Команди для роботи на корді

Команди при роботі на корді подаються м’яко, але наполегливо. Рука з кордою може відкликати коня з різним зусиллям і тривалістю утримки або напівутримки. Шамбар’ером можна вказувати на скакальні суглоби коня, видавати звук, що клацає або торкатися задніх ніг коня. Щоб звузити коло, корда м’яко набирається на себе. Щоб розширити коло – по корді плавно пускається хвиля.

Важливо: під час роботи на корді не можна як своїм тілом, так і допоміжними засобами, перекривати коню можливість рухатися вперед.

Голосові команди повинні використовуватися завжди однакові, а інтонації повинні бути плавними (співучими) для понижуючих переходів і різкими – для тих, що підвищують. Якщо кінь ще не навчений голосовим командам, необхідно спочатку пояснити їх значення в руках чи під сідлом, або подаючи спочатку знайому для тварини команду тілом, а потім дублюючи її голосом.