Амуніція

Як підібрати сідло на коня і дізнатися, що сідло не шкодить коню

Правильно підібране сідло – дуже важливий фактор для гарного здоров’я і бажання працювати у коня. Якщо сідло не підходить, воно буде завдавати дискомфорт, який дуже скоро переросте в проблеми зі спиною або плечима у коня.

Який би вид сідла ви не вибрали, воно повинно бути оптимально підібрано для вершника і для коня. Тільки так кінь зможе рухатися вільно і розкуто, прийняти вершника на спину, а той в свою чергу зможе сидіти в балансі і рівновазі.

Як визначити розмір сідла по вершнику

Для вершника сідло вимірюється по прямій від середини гребеня задньої луки до заклепки внизу передньої луки. Отриманий результат в сантиметрах перекладається в дюйми – це і буде розмір сідла. Щоб дізнатися, потрібний розмір сідла – сядьте на стілець, зігнувши ноги в колінах під кутом 90о. У цьому положенні вимірюємо довжину від тазостегнового суглоба до кінця колінної чашечки. Далі знаходимо свої заміри в таблиці і отримуєте приблизний розмір сідла.

Замір довжини ногиРіст вершника (см)Розмір сідла
до 140см14” (35,5 см)
16,5” (41 см)140-14515” (38 см)
до 18,5” (47 см)146-15016” (40,6 см)
до 20” (51 см)151-16016,5” (42 см)
до 21,5” (54 см)161-16717” (43,2 см)
до 23” (57,5 см)168-17517,5” (44,5 см)
більше 23” (57,5 см)176-18318” (45,8 см)
більше 18419” (48,2 см)
Як визначити розмір сідла по вершнику

Зверніть увагу, що будь-яке сідло все одно необхідно приміряти і хоча б пару днів поїздити в ньому, щоб зрозуміти підходить воно вам чи ні.

Як визначити розмір коня

Розмір сідла визначається кутом між полицями ленчика. Щоб його виміряти, візьміть гнучкий, але міцний дріт довжиною 40-50 см. Зігніть його навпіл і прикладіть до холки на відстані 3-4 пальця від лопатки. Простежте, щоб дріт повністю повторював контур тіла коня. Відміряйте по кожній гілці по 21 см і виміряйте відстань між ними. Це і буде необхідний розмір ленчика.

Висока холка, вузька спина27-28
Середньо-вузька спина, висока холка29
Середня спина, середня або середньо-висока
холка (конкур), середня або висока холка (виїздка)
30
Середньо-широка спина, середня холка (конкур),
середня або висока холка (виїздка)
31
Широка спина, середня або низька холка32
Дуже широка спина, низька холка33-34
Як визначити розмір коня

У деяких виробників розроблена власна розмірна сітка, тому уважно перевірте всі параметри перед покупкою.

Порада від фахівців: якщо не впевнені щодо розміру сідла, краще взяти те, що трохи більше і компенсувати це хутряною подушкою, в той час як вузьке «розносити» не вдасться.

Як зрозуміти, що сідло підходить коню

Правильно підібране сідло для коня має рівномірно лежати на його спині. Найчастіше сідло викликає дві проблеми:

  • Сідло дуже плоске і тому все навантаження розподіляється нерівномірно, а лише на передню і задню частини сідла. В цьому випадку будуть зажаті плечі і травмується спина в області задньої луки.
  • Сідло занадто опукле і тому все навантаження припадає на його середину, а краї сідла виявляються піднятими. В такому випадку сідло починає розгойдуватися на спині коня, що призводить до наминки і травм м’язів спини коня.

Між холкою і передньої лукою мають проходити 3 пальці. Якщо менше, то сідло або велике, або не підходить на цю холку. Якщо відстань більше, значить, сідло мале і буде травмувати холку, спину і хребет.

Між холкою і передньої лукою має міститися 3 пальці

Так само перевірте канал між подушками сідла – він важливий для вільної роботи хребта коня. Покладіть сідло на голу спину коня і подивіться з боку передньої луки вздовж спини – смужка світла повинна бути рівномірною. Якщо просвіту немає – значить, сідло категорично не підходить коню.

Вважається, що оптимальна ширина каналу сідла становить 4 пальця. Вони повинні вільно проходити по всій довжині сідла.

Навіть якщо раніше сідло підходило коню, варто час від часу перевіряти поточний стан, так як параметри сідла можуть з часом змінюватися. Дізнатися чи рівномірно лежить сідло, можна уважно оглянувши вальтрап після інтенсивного тренування. Вологі плями покажуть, де сідло прилягає щільно, а де – ні.

Ваш кошик порожній