Амуніція

Будова сідла для коня. Що потрібно знати при виборі сідла

Сідло є дуже важливою частиною амуніції для коня. Саме сідло захищає спину коня, розподіляючи навантаження і вагу вершника так, щоб не нашкодити їй.

З чого складається сідло і як його вибрати? Щоб вирішити, яке сідло і збір до нього вибрати, важливо розібратися, як влаштовано сідло, для чого потрібні ті або інші його частини і з чого їх роблять.

Будова сідла для коня

З чого складається сідло

В основі будь-якого сідла лежить жорсткий каркас – ленчик. Спочатку він виготовлявся з дерева і скріплювався залізними пластинами. Новітні технології дозволяють робити ленчик із пластику, карбону або скловолокна, що робить сідло набагато легше по вазі.

Передня і задня лука – допомагають вершнику зберігати баланс в сідлі. Їх форма і висота залежить від типу сідла, а між ними розташоване сидіння. З нижнього боку сідла під сидінням уздовж ленчика розташовані сідельні подушки – їх завдання підняти сідло, щоб воно не торкалось хребта коня і краще лежало на спині. В сучасних сідлах подушки набивають шерстю або різними синтетичними матеріалами.

Збоку від сидіння знаходиться крило – його довжина і форма залежать від типу сідла. На стику сидіння і крила знаходиться шнеллер – спеціальний замок, до якого кріпиться путлище. Шнеллер прикривається спеціальним крильцем, щоб не травмувало стегно вершника. Путлище – це широкий ремінь, на якому висить стремено. На спортивних сідлах крило має спеціальні опори – бенфутори. Їх завдання – допомогти вершнику зберегти потрібне положення ноги при їзді.

шнеллер
Шнеллер

Під крилом сідла ви знайдете приструги – ремені, до яких з двох сторін пристібається підпруга. Залежно від типу сідла, приструг може бути дві або три. Підруга – це широкий ремінь, яким сідло кріпиться на спині коня. Сьогодні підпруги роблять зі шкіри або синтетичних матеріалів, наприклад, неопрену. На обох кінцях підпруги розташовані ремені або резинки з пряжками, якими підпругу пристібають до приструг.

Сідло з повним комплектом всіх перерахованих вище деталей називається «сідло в зборі», тобто зібрано і готово до використання. Якщо ж продається лише сідло, без підпруги, путлищ і стремен, то тоді його описують як «сідло без збору».

З чого роблять сідло для коня

При виборі сідла, крім його типу, потрібно вирішити з яких матеріалів воно повинно бути. У всіх варіантів, пропонованих зараз виробниками є плюси і мінуси.

  • Ленчик зі сталі міцніше і надійніше, а пластикові – набагато менше важать. До того ж деякі виробники пропонують сідла зі змінними ленчиками, що дозволяє змінити розмір сідла під спину коня.
  • Шкіряна обшивка міцніша і довговічна. Синтетична – дешевше, менш слизька і так само полегшує вагу сідла.
  • Підпруга зі шкіри міцніша, але так само збільшує загальну вагу амуніції, яку доводиться нести коню. Синтетична підпруга легша і активно вбирає піт. Це полегшує роботу коню, але додає роботу вершнику – підпругу треба регулярно прати.
підпруга

Яке сідло краще для коня – вибирати вам. Але при цьому важливо враховувати те, яке навантаження йому доведеться нести – по тривалості, інтенсивності.

Скільки важить сідло для коня

Вага сідла залежить від його типу і матеріалів, з яких вона зроблена. Найлегші – скакові, вони важать від 400 г до 2,5 кг. Це обумовлено тим, що в перегонах важлива швидкість, а значить, зайва вага на спині в коня небажана. Найважчі – стройові сідла, оскільки в них відбувалися довгі багатогодинні переходи, так само на них кріпилося чимало додаткових речей. Вага такого сідла з прикріпленим вьюком могла досягати 40 кг.

Ваш кошик порожній